فهرست
  • خانه
  • اخبار
  • درخواست غرامت ۱۰ میلیارد دلاری از اپل توسط مردی که ۱۵ سال قبل از آیفون، پتنتی شبیه به آن را ثبت کرده است

درخواست غرامت ۱۰ میلیارد دلاری از اپل توسط مردی که ۱۵ سال قبل از آیفون، پتنتی شبیه به آن را ثبت کرده است

به تازگی فردی به نام توماس اس. رُز شکایت نامه ای برای دریافت غرامت ۱۰ میلیارد دلاری را تنظیم کرده است که در آن ادعا نموده در سال ۱۹۹۲ آیفون را اختراع نموده و به ثبت رسانده است. این دقیقاً ۱۵ سال قبل از اپل و رونمایی رسمی از آیفون اورجینال توسط استیو جابز فقید در ژانویه ۲۰۰۷ است. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم داستان از چه قرار است.apple-sues

آقای رز این ادعا را مطرح نموده که اپل ۲۴ سال پیش پتنت ثبت شده ایشان را علاوه بر آیفون، در ساخت آیپد و آیپاد نیز نقض کرده است. در حقیقت آقای رز در سال ۱۹۹۲ پتنتی را در USPTO یا همان دفتر ثبت علائم تجاری و مالکیت های فکری ایالات متحده به ثبت رسانده است که در آن زمان نام “دستگاه مطالعه الکترونیکی” نام داشته است. طرح اولیه دستگاه نیز توسط رُز در برگه اطلاعات و اسناد ثبت شده این طرح موجود است و به صورت کلی مانند یک اسمارت فون ا صفحه لمسی بوده است که می‌توانسته برای مطالعه اخبار، نمایش عکس ها و تماشای ویدئو مورد استفاده قرار بگیرد.

ایشان از هیئت منصفه به دلیل نقض پتنت خود و استفاده بدون اجازه از ایده مطرح شده در سال ۱۹۹۲ درخواست پرداخت غرامتی به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار  به علاوه ۱٫۵ درصد از کل سهم فروش محصولات آینده این شرکت با سیستم عامل iOS را مطرح کرده است.

البته مسأله و درخواست آقای رُز کمی پیچیده است. بر اساس اسناد موجود، USPTO در سال ۱۹۹۵ به دلیل عدم پرداخت مبالغ لازم توسط آقای رُز ثبت پتنت ایشان را معلق نموده است. به عبارت دیگر هیچ گاه گواهینامه رسمی به دلیل ارائه این ایده به آقای رُز اعطا نشده است. اما آقای رُز پیگیری های خود را بعد از گذشت مدت طولانی، در ساب ۲۰۱۴ پیگیری نموده و موفق شده آن را در کمیته حق انتشار ایالات متحده یا US. Copyright Office به ثبت برساند. البته در کنار طرح با یک نمایشگر، آقای رُ طرح دومی نیز ارائه نموده که در آن از دو نمایشگر به صورت کتابی برای دستگاه مد نظرش استفاده شده است.

Sketches-from-Thomas-S.-Ross-patent-application-from-1992 1.jpgSketches-from-Thomas-S.-Ross-patent-application-from-1992.jpg

البته ادعای دیگری نیز توسط آقای رُز مطرح شده است که در آن این ایده بعد از رونمایی آیفون اورجینال، نزد استیو جابز بره شده و ایشان یادداشتی هم بر روی برگه ارائه ایده نوشته اند که این مضمون را دارد:

ما همیشه از اینکه ایده های عالی را می‌دزدیم، احساس شرم نمی‌کنیم.

در این پرونده، رُز ادعا نموده که “اپل خسارت بسیار بزرگ و جبران ناپذیری را به او وارد نموده که با پول قابل جبران و اندازه گیری نخواهد بود.”

به هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که ادعای آقای رُز به کجا می‌رسد و نتایج این دعوای حقوقی به چه سرانجامی می‌رسد.

مقاله قبلیکارت گرافیک فسقلی گیگابایت از مدل مرجع GeForce GTX 1070 قدرتمند‌تر است…
مقاله بعدیاولین تصویر از لپتاپ شیائومی منتشر شد؛ طراحی بسیار شبیه به مک بوک پرو اپل

نظر

  1. Felton Weems گفت:

    Great post. I am facing a couple of these problems.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

5 × 1 =

سبد خرید مورد حذف شده است. بازگردانی
  • No products in the cart.